Albayrak Ekonomiyi Tekrardan Yükselteceğiz

 Albayrak Ekonomiyi Tekrardan Yükselteceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak katıldığı televizyon programında ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Albayrak hedeflerin başlangıcını Haziran ayı olarak tanımladı. Albayrak Nisan ayında reel sektörlerde tekrardan hareketlenme olduğunu açıkladı. Albayrak ekonomiyi tekrardan yükselteceğiz diyerek devam etti:“Üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikâye yazacağımız bir dönem olacak” dedi. Albayrak “Yıllardır herkesin konuştuğu tarihi fırsatlara şahit olduğumuz, her alanda daha etkin bir şekilde üretmenin gündemde olacağı bir sürece giriyoruz. Bu üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir dönem olacak” ifadelerini. Bu güne kadar ne kadar yol gelindiğini açıklayan al bayrak iyi gittiğimizi söylüyor.

Destekler 252 Milyarı Aştı:

“Bugün itibarıyla, verilen desteklerin tutarı 252 milyar lirayı aştı. Bunun içerisinde eğer ötelenen kredileri, vadesi gelen anapara faiz ödemelerini koyarsak bu rakam yaklaşık 350 milyar lirayı geçiyor. Ekonomik çarpan etkisine bakıldığında 600 milyar lirayı geçen bir rakama ulaştığımızı söyleyebiliriz. Bu paket ekonomide yakın dönemde gerçekleşecek olan toparlanmayı destekleyecektir” ifadesini kullandı. Albayrak ekonomiyi tekrardan yükselteceğiz cümlesini tekrarladı.  “Ekonominin yeni normale hızla adapte olacağını düşünüyorum. Küresel sistemde tedarik zincirlerinin gözden geçirilmesi, üretim alanlarında alternatiflerin oluşturulması, sağlık altyapısının yatırımlardan turizme her alanda öncelik haline gelmesi ile oluşacak. İşte bu dönemde güçlü üretim altyapısı, genç ve eğitimli insan kaynağı, küresel değişimlere hızlı adapte olan iş dünyası ve gelişmiş sanayisi ile Türkiye dünyada yıldızı daha da parlayan ülke olacak.” Diyerek devam etti.

Haziran Ayında Ekonomiyi Tekrardan Yükselteceğiz:

“Haziranla birlikte hızlı bir toparlanma sürecine gireceğimizi yavaş yavaş gözlemlemeye başladık. Bugün tüketici güven endeksi, yüzde 8.5’luk bir artışla mayıs nisandan pozitif anlamda ayrışmaya başladı. İnşallah Kovid-19 sürecinin ekonomiye etkilerinde en zorlu süreci geride bıraktığımızı görecek, haziran, temmuz, önümüzdeki süreçte daha pozitif bir sürece gireceğiz. Bu dönem, gereksiz siyasi polemiklerin kimseye faydası olmadığı net. Ben her koşulda bunu ifade etmeye gayret ediyorum. Biz polemiklerle uğraşmayacağız” diye konuştu.

Döviz İle Ekonomiyi Tekrardan Yükselteceğiz:

“Likidite ihtiyacının arttığı, ticaretin yavaşladığı böylesi bir döneme birilerinin savunduğu yüzde 20’leri aşan piyasa faizleri ile girseydik, üreticimiz, sanayicimiz geleceğinin ne ile karşı karşı olacağınızı siz biliyorsunuz. Yıllarca bu ülkede TL finansmanın cazip kılınmadığı bir iklimle karşı karşıya kaldık. Şimdi bankalarla konuşuyorum, yoğun bir döviz kredilerden TL’ye dönme talebi var. Neden? TL faizleri çok daha düşük. Yavaş yavaş küresel sürecin etkileri ile buradaki erimeyi önümüzdeki dönemde daha etkin bir şekilde göreceğiz. Milli gelirin yüzde 5’ini aşkın bir kaynakla salgının ekonomik etkileri ile mücadele edebiliyorsak yine bu dönemin kazancıdır.” dedi

 

 


Yorum Yap