İkinci Covid-19 Dalgası Yaklaşıyor

 İkinci Covid-19 Dalgası Yaklaşıyor

Bilim Kurulu üyesinden corona virüs ile ilgili açıklamalar geldi. Açıklamada en çok ikinci ve üçüncü dalgaya dikkat çekildi. Bildiğimiz gibi dünya corona ile sarsılıyor ve biz normalleşiyoruz bilim kurulu üyesi ise ikici ve üçüncü dalga uyarısı geldi bilim kurulu üyesi açıklamalarda bulundu işte o açıklamalar. “Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir. Denildi. Anlaşılan önlem alınmaz ise bütün dünya ikinci bir dalgayı yaşaya bilir. Böyle bir olay olur ise nerdeyse bütün insanlar etkilenir ve en kötü sonuç ise insan olunu tehdit edebilir. Kimse bunun olmasını istemez.Bu nedenle halkımızın ve dünya milletlerinin kesinlikle kurallara uymasını ve kararlaştırılan kararlara uyması gerektiğine dikkat çekiliyor. İnsan oğlunun sosyal mesafeye dikkat etmesini ve yakın her hangi bir temasta bulunmamasını isteniyor. Herkes kesinlikle evde kalsın mesajı veriliyor.

Aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir” dedi. İnsanların sokağa hayla çıkmaması gerekiyor. Unutmayalım ki virüs yakın temeas ile bulaşıyor. Ve virüs öldürücü olabiliyor. Açıklamalar şu şekilde geldi.

“Herkesin merak ettiğin bu salgın biter mi, ne zaman, nasıl biter yoksa böyle devam edecek mi? Bunu merak ediyoruz. Bu sorunun kesin ve net bir cevabı yok henüz daha. Birtakım varsayımlar, olasılıklar, gözlemler ve deneysel çalışmalar var. Bunlardan yola çıkarak bir olasılığı dile getirebiliriz.

Öncelikle iyimser olasılıklardan başlayacak olursak eskiden beri herkesin sorduğu, merak ettiği olasılık, yaz gelince salgın biter mi, evet böyle bir olasılık var. Yaz gelince salgın bitebilir. SARS’ta öyle olmuştu biliyorsunuz. Tabi bu virüsün geçirdiği mutasyonel değişikliğe bağlı olarak yayılmasının durması anlamına geliyor.  Arizona Üniversitesi’nde virüs üzerinde yapılmış bir çalışma var. Ciddi bir genetik mutasyonun ortaya çıktığına ortaya koymuşlar.” denildi

2. 3. dalga yakın:

“Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir.  Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.” denilmiş oldu.


Yorum Yap