Kim Jong-un komaya girdi iktidar kız kardeşinde

 Kim Jong-un komaya girdi iktidar kız kardeşinde

Çok konuşulacak iddia: Kuzey Kore lideri Kim Jong-un komaya girdi, iktidar kardeşinde

Sağlık sorunlarıyla sık sık gündeme gelen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un komaya girdiği iddia edildi. Ayrıca Kim’in durumunun kötüleşmesiyle ülke yönetiminde kız kardeşi Kim Yo-jong söz sahibi oldu.
Bundan 3-4 ay öncesine kadar yine aynı sağlık sorunlarıyla uğraşan Kim Jong-un un sürekli sağlık sorunlarının oluşmasısın sebebi fazla kiloları.
Kim Jong-un’un son dönemde siyaset sahnesinde yükselen kız kardeşi Kim Yo Jong’un ülke yönetimine dahil olduğunu söyleyen Chang Song-min, “Ülkenin yönetimini kardeşi üstlendi. Fakat henüz net bir geçiş süreci yaşanmadı. 33 yaşındaki kardeşi ülkeyi de facto ikinci lider olarak yönetiyor” ifadesini kullandı.
Nisan ayında kalbini tutarak yere yığıldığı iddiası ortaya atılan Kim Jong-un’un bir kalp ameliyatı geçirdiği öne sürülmüş ve Kuzey Kore liderinin uzun süre yoğun bakımda kaldığı açıklanmıştı. O dönemde Kim Jong-un’un yaşamını yitirdiği de öne sürülmüştü.Ülkeden dış dünyaya çok fazla haber çıkmamasıyla beraber en çok bilgiye Kuzey Kore’nin yakın komuşları ulaşıyor.


Yorum Yap