Koronavirüs ilacı Haziran ayında üretime başlayacak

 Koronavirüs ilacı Haziran ayında üretime başlayacak

Dünya geneline hakim olan Koronavirüs için aşı çalışmaları başladı. İnsanlar bir an önce aşının bulunmasını ve normalleşmeye dönmeyi istiyor. Varank katıldığı programda Aşı için çalışmalara başlandığını söyledi.  Varank, “Bu 17 projenin 8’i aşıyla ilgili. Şu anda 3 projede hayvan deneyleri aşamasındayız, bir tanesinde hocamız hayvan deneylerine başladı. Yıl sonunda en azından insan deneylerine geçebileceğimiz aşı alternatiflerinin elimizde olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.  Türk bilim insanlarının çalışmalara başladığını söyledi. Şu şekilde devam etti.”Bu hastalığın tedavisinde şu anda Sağlık Bakanlığımızın kullandığı ve Bakanımızın da bizzat ‘tedavide işe yarıyor’ dediği bir ilacın, yerli sentezini haziran ayı gibi tamamlamış olacağız. Böylece şu anda ithal ettiğimiz, dışarıya bağımlı olduğumuz bir ilacı, yerli sentezle üretmeye başlayacağız.” dedi

Maskeler Hakkında Konuştu

“TSE ile sanayi kuruluşları için ‘Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’ adında bir belge hazırladık, gelecek hafta pazartesi günü yayınlanacak. Bu kılavuzla birlikte yeni bir belgelendirme faaliyetine de başlayacağız. Sanayi kuruluşlarını denetleyeceğiz ve bir belge vereceğiz. Diyeceğiz ki ‘Bu kuruluş enfeksiyona karşı güvenli bir tesis’. Bundan sonraki süreçte özellikle uluslararası ticarette bu tip belgelendirmeler çok ön plana çıkacak. Dolayısıyla burada öncü bir hareket başlatmış oluyoruz. Sanayi kuruluşlarımızdan başlayarak, böyle bir belgelendirme faaliyetine başlayacağız ve bunu her alana yaymayı düşünüyoruz.”dedi.

Bayram Sonrası Başlıyoruz

Salgınla mücadeleyi Cumhurbaşkanımız liderliğinde müthiş bir koordinasyon içinde yürütüyoruz. Sağlık sistemimiz kurulu alt yapısıyla dünyadaki en başarılı sağlık sistemlerinden biri. Amacımız bundan sonra katma değerli üretimle yola devam etmek ve her alanda kendi kendine yeten bir ülke olmak.” şeklinde konuştu. “Özellikle bayram sonrasında uluslararası piyasaların açılmasıyla ve salgının yayılım hızının normalleşmesiyle birlikte, üretim kapasitelerinin artacağını öngörüyoruz. İnşallah bayram sonrasında kapasite oranları ciddi şekilde artmaya başlayacak.” dedi.  Yapılan açıklamada anlaşılan normalleşmeyi bayram dan sonraya sakladıkları anlaşılıyor. Halkımız korona virüs’ün yayılım hızının düştüğünü fark etti. Bu yüzden biran önce normalleşmeye dönülmesini ve herkes in işine gitmesini istiyor. Yapılan açıklamada Türkiye’nin sağlık konusunda yaptığı işleri ve hizmetleri açıkladı. Bu zamana kadar Türkiye’nin sağlıkta çağ atladığını açıkladı. vatandaşlarımızı ve Dünya vatandaşlarımızı Türkiye de tedaviye çağırmaya devam ediyoruz.


Yorum Yap