Sokağa Çıkma Yasağında Nereler Açık

 Sokağa Çıkma Yasağında Nereler Açık

Koronavirüs nedeniyle bir çok ülke yasaklar aldı. Alınan yasaklar milyonlarca insanın sağlığı için alındığı hükumetler tarafından açıkladı. Ancak dünya da ilk önlemi alan ülke Türkiye oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan bütün yasakları açıklamıştı. Açıklanan yasaklar halk tarafından destek almış sevilmişti. Bu dört günlük yasakta nereler açık olacak sorusu geldi sırada. Bildiğimiz gibi Ramazan bayramı geldi. Devlet halkı evlerinde tutmak için yasaklar getiriyor ve kurallara uymayan herkes için adli işlem ve para cezası uygulanacak. İşte açık olan yerler. Çalışmaya devam edecek olan  yerler şunlar oldu.

Ancak yasaklara rağmen gizli bir şekilde iş yerini çalıştırmaya devam eder iseniz hakkınız da adli işlem ve para cezası uygulanacak ve bununla kalınmayacak. En büyük ceza ise açtığınız iş yerini tamamen kapatıla bilir ve asla açılamaya bilir. Bir esnef için en kötü olay bu olur. Bu yüzden Türkiye Cumhuriye’tinin korona virüs yasaklarına tamamen uyulması gerekiyor. Korona virüs zamanında bu olayları denetleyen kişiler zabıtalar ve polis ekipleri olacak.

Yakalanan kişilere hiç bir şekilde de hiç bir gerekçe ile cezasız bırakılmayacağı açıklandı. Bu yüzden korona virüs yasaklarına uymanızı ve ev de kalmanızı öneriyoruz. Son alınan kararlar eski kararlar gibi olmadı. Bu sefer farklı iş yerleri bu yasakta belirli saat diliminde çalışabilecek işte o yerler.

Açık Olacak Yerler

Koronavirüs yüzünden kapalı olan yerler olacak ancak halka hizmet edecek olan yerlerde olacak işte o yerler:. Bayramın ilk günü yani arife günü bugün market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler, 23.00’e kadar faaliyetlerine devam edecek, cumartes’de 10.00-17.00 saatlerinde faaliyet gösterebilecek. Ancak yapılan hizmetlere sadece ve sipariş olacak.  Yasak boyunca Fırın,pastane,tatlıcı yerleri açık olacak. Sadece ekmek üreten,tatlı üreten yerler açık kalacak. 23-24-25-26 Mayıs günlerinin tamamında hizmet verebilecek.

Başka Yerler Açık Olacak mı?

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu bayram günlerinde gazete dağıtımı, evlere servis şeklinde, gazete şirketlerinin ring halinde çalışacak dağıtım araçları, belirlenen içme suyu dağıtım bayileri ve vefa sosyal destek birimleri aracılığıyla yapılacak. Arife günü gazete dağıtımı/satışı, marketler ve bakkallar aracılığıyla gerçekleştirilecek. Buralarda açık olacak.


Yorum Yap