Türkiye yeni navtex haritasını açıkladı!

 Türkiye yeni navtex haritasını açıkladı!

Yunanistan günlerdir bekliyordu, Türkiye Pazar akşamüstü sürenin bitmesine saatler kala Atina yönetimini ters köşede bırakan kararı ilan etti.

Türkiye’nin NAVTEX alanına girecek şekilde NAVTEX ilan ederek yarın sabah tatbikat yapacağını duyuran Yunanistan’a sert misilleme geldi. Milli Savunma Bakanlığı, Yunanistan’ın bu kararına karşılık yeni bir NAVTEX ilan ederek yarın sabah saat 05-11 arasında Türk savaş gemilerinin Girit’in güneyinde tatbikat yapacağını duyurdu. Peki Akdeniz’de peş peşe yaşanan bu sıcak gelişmeler ne anlama geliyor? Bu tatbikat kararları çatışmaya döner mi? Tüm bu sorulara A Haber canlı yayınına katılan emekli kurmay albay Gürsel Tokmakoğlu yanıt verdi.

Son dakika... Türkiye yeni Navtex yayınladı | Video - Son Dakika ...

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arayan Oruç Reis sismik araştırma gemisinin çalışma süresi, yeni NAVTEX ilanıyla dört gün daha uzatıldı. Bunun üzerine Yunanistan daha önce yaptığı gibi karşı NAVTEX açıkladı.

Yunan medyası, Atina’nın ilan ettiği NAVTEX’in 25 Ağustos sabahı başlayıp tıpkı Türkiye’nin olduğu gibi 27 Ağustos tarihinde sona ereceğini bildiriyor.

Kathimerini gazetesi, iki ülkenin de faaliyet alanı ilan ettiği bölgede Yunanistan’ın bir tatbikata girişeceğini bildiriyor. Oruç Reis’in arama yaptığı bölgeyi de kapsayan tatbikat alanı Girit, Karpathos, Rodos ve Meis Adası’nın güneyini içine alıyor.

Krizin diplomasi tarafında ise Almanya’nın arabuluculuk girişimleri var. Yunan medyası, Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas’ın bu hafta içinde hem Ankara hem de Atina’yı ziyaret edeceğini bildiriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 12 Ağustos tarihinde Doğu Akdeniz’e asker göndereceğini ilan etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden, Yunanistan ve müttefiki Fransa Girit açıklarında ortak tatbikata girişmişti.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın