Türkiye’den AB’ye Doğu Akdeniz Resti

Dış işleri Bakanı AB'ye Doğu Akdeniz'den asla çıkmayacağız yanıtı.
 Türkiye’den AB’ye Doğu Akdeniz Resti

Son Dakika: Türkiye’den AB’ye Doğu Akdeniz resti geldi. Dünya Türkiye’nin Doğu Akdeniz de doğal gaz aramasından oldukça rahatsız olmuş durumda. Bu rahatsızlığın asıl sebebi Türkiye’nin aysa da ciddi bir şekilde güçlenecek olması olarak gözüküyor. Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’nin bir an önce Doğu Akdeniz den geri çekilmesini istiyor. Ancak Türkiye hükumeti bunun asla olmayacağını aksine bütün işlerin devam edeceğeni bildirdi. Türkiye’nin en son göreve yollamış olduğu Oruç Reis sismik araştırma gemisi Yunanistan’ı oldukça korkutmuş ve rahatsız etmiş durumda. Bu rahatsızlık Yunanistan’ın bütün askerlerine tekrardan yansımış ve olan üstü hal ilan edilmesine kadar gitmişti.

Türkiye'den AB'ye Doğu Akdeniz Resti

Türkiye’den AB’ye Doğu Akdeniz Resti:

Yunan hükumeti bu korkaklığını Avrupa Birliğine bildirmiş ve arkalarında olmasını istemişti. Ancak çoğu Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler Türkiye’nin yanında olduğunu açıklamış sadece Yunan yalakası olan 3 adet ülke Yunanistan’ın yanında olduğu açıklamıştı. Avrupa Birliği en son açıklamasında Türkiye’yi savaş açmak ile suçlamış ancak ortada bir savaş nedeni hala bulunamamıştı. Bugün Dış İşleri Bakanlığı AB’ne gereken cevabı sosyal medya hesabından verdi. Türkiye’den AB’ye Doğu Akdeniz resti.

Türkiye'den AB'ye Doğu Akdeniz Resti

Dış işleri Bakanlığının Açıklaması:

Türkiye diyalog ve müzakereden yanadır. Meşru hak ve çıkarlarını korumakta kararlıdır.

AB’nin çağrısı Türkiye’ye değil, Doğu Akdeniz’de tek taraflı ve kışkırtıcı adım atanlara ve Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarına saygı göstermeyenlere yönelik olmalıdır.

 

 


Yorum Yap