Türkiye’nin Libya’ya girmesinin amacı nedir ?

 Türkiye’nin Libya’ya girmesinin amacı nedir ?

Libya’da Muammer Kaddafi yönetiminin sona ermesiyle Libya iç savaşa doğru sürüklenmeye başladı. Ülke ardından Trablus ve Tobruk bölgeleri olarak ikiye bölündü. Trablus bölgesi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) tarafından kontrol ediliyor Tobruk bölgesi Hafter güçleri tarafından başta Mısır, Rusya’nın paralı askeri grubu Wagner, BAE gibi ülkeler tarafından kontrol ediliyor.
27 Kasım 2019′ da Türkiye ve Libya arasında savunma ve güvenlik işbirliği ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması muhtıralarının imzalanması ile başladı. Böylelikle Türkiye Akdeniz’de daha fazla söz hakkı sahibi oldu ve Libya’da da askeri üssü kurmuş bulunmakta.
Türkiye destekli UMH’nin son dönemde art arda gelen başarıları karşısında Halife Hafter’in elinde fazla seçenek bulunmuyor.Hafter’in havadan saldırı kabiliyetinin devre dışı bırakılması nedeniyle son günlerde Trablus’a yönelik karadan topçu atışlarının arttığı belirtiliyor.BM raporunda da teyit edildiği üzere Hafter’in saflarında Rus paralı askerlerin yanı sıra Suriyeden yaklaşık 2 bin milis de savaşıyor.

Türkiye ve Libya Arasında Yapılan Deniz Suları Yetki Anlaşması Ne ...
Türkiye’nin ise Libya’da çok sayıda askeri, çeşitli savaş tehçizatları, yardım ikmal malzemeleri ve 1 yüksek rütbeli askeri gücü bulunuyor.
Bu anlaşmayla birlikte Türkiye Doğu Akdeniz’de sahaya indi ve petrol aramalarını başlattı. Bu aramalara Yunanistan, Mısır, BAE ve Suudi Aarabistan gibi ülkeler her ne kadar karşı çıksa da şimdilik başarılı olamamışlar gibi görünüyor. Yunanistan’ında AB’den yeterli desteği alamaması üzerine Türkiye Doğu Akdeniz’de enerji kaynağı aramalarını hızlandırmış ve geliştirmiş görünüyor.
Türkiye, Libya ile varılan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasıyla ABD desteğiyle Yunanistan-Güney Kıbrıs-Mısır ve İsrail tarafından geliştirilen Doğu Akdeniz Doğal Gaz Forumu oluşumuna yanıt verirken, bölgedeki hidrokarbon paylaşım mücadelesinde önemli bir adım atmış oldu.
Libya Türkiye’nin askeri desteğiyle de Tobruğa geçen bölgeleri yavaşa yavaş Trablus hükümetine kazandırmaya başladı.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın