Yeni Seyahat Yasağı Genelgesi Açıklandı

 Yeni Seyahat Yasağı Genelgesi Açıklandı

Korona virüs nedeniyle şehirler arası yasak getirildi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan şehirler arası yasağı zaten açıklamıştı ancak yeni maddeler yasağa eklendi. Korona virüs yayılım hızını azaltmak için şehirler arası yasak getirildi. Binlece kişinin planları yok oldu.

Ancak bu yasak getirilmesi acilen gerekiyordu. Normalleşmeye döner iken bir yasak daha geldi. Bu yasak bütün dengeleri tekrar değiştirecek ve seyahat eden vatandaşları zorlayacak bir yasak idi. İç İşleri Bakanlığı yasağı açıkladı işte yeni gelen yasaklar: Yapılan açıklamada en çok dikkat çeken cümle:15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacak. denildi.

Yapılan açıklama hiç bir şekilde halkımızın sokağa ve şehirler arası turizme gitmesi istenmiyor. Nedeni ise korona virüs yayılma hızını artıra bilir oldu. Devletimiz bu nedenle İç İşleri Bakanlığı ile birlikte yeni kararlar ve yasakları ele aldı. Yeni yasaklar kurallara uymayalar için daha caydırıcı olduğu dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. Bu nedenle bütün halkımızı evlerde kalmasını istiyoruz.

İç İşleri Bakanlı’nın Açıklaması Şu Şekilde

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacak.

Bu illerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşların belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak. Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına yönelik daha önceki genelgelerle belirlenen usul, esas ve istisnalar bu genelge ile getirilen kısıtlama dönemi için de geçerli olacak.” Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler tarafından ilgili mevzuat uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.” denildi


Yorum Yap